Сезон грибів в Карпатах. Опис основних видів грибів. Рекомендації.

білі карпатські гриби

Гриби в Карпатах.

 

Приблизно близько 300 видів грибів ростуть на Карпатських схилах. Форма і забарвлення їх дуже різноманітний. Гриби в Карпатах схожі на крила і на квіти на тарілки і яйця, парасольки, схожі на кулі і пелюстки, капелюхи й шапочки, ростуть вони в Карпатах на узліссях і галявинах, гірських схилах та полонинах і навіть на крутих гірських схилах. Гриб, це плід лісового організму. Деякі з них виростають за один день, інші витягуються днів двадцять. Ростуть гриби досить швидко. Буквально за кілька годин можуть витягнутися на 3-8 см. Більшості з них потрібно від 2 до 8 днів, щоб їх стало видно. Боровик найбільший серед їстівних грибів, що ростуть в Карпатах. Загальна маса їх плодового тіла може бути більше навіть 4 кг. Кожен житель Карпат, може розповісти цікаву історію, як і коли, натрапив на такого велетня.

 

Жителі Карпат впевнені, що гори, річки і струмки, гірські низини, вітру і хмари – це живі істоти. З давніх часів місцеві жителі спілкуються з навколишнім світом: з природою, з птахами, тваринами, з деревами, травами і, … звичайно ж, грибами. В лісі вони обов’язково вітаються з лісовими духами й просять, наповнити кошики до повного місяця. А знайшовши гриба, дякують. Все те, що практично не так давно відкрила наука сучасності нашим предкам було відомо давно. Ніхто з жителів Карпат і сьогодні не знищить поганки, не зіб’є мухомора, чи не розчавить сморчка. У відносинах з навколишнім середовищем вони керуються свідомістю того що все в світі природи взаємопов’язане. Це останнім часом стверджують і вчені. Навіть вчені сьогодні проти знищення неїстівних грибів, адже вони являють собою частину системи, яка генерує обмін поживними речовинами всіх рослин. Поганки, наприклад, сприяють інтенсивному росту трав і кущів: поселяясь на коренях кущів, трав, беруть у них вуглеводи, в обмін віддають вологу насичену мінеральними речовинами.

 

Гриби в Карпатах екологічно чисті. Харчовою цінністю, сьогодні це вже аксіома, гриби не поступаються м’ясу, овочам і навіть екзотичним фруктам! За кількістю білків і жирів гриби значно перевершують хліб, крупи, яловичину. В кілограмі сушених Карпатських боровиків білка істотно більше, ніж навіть в м’ясі і втричі більше, ніж у морській або річковій рибі. Гриби містять величезну кількість мінеральних речовин: сірку, цинк, калій, натрій залізо, мідь, йод, марганець, … Всього 10 грам Карпатських опеньків цілком достатньо для поповнення добової потреби людини в цинку, міді, саме ці метали, важливі для кровообігу. Також фосфор, кальцій і близько восьми амінокислот. У такому поєднанні ці речовини активно, стимулюють травлення.

 

А скільки вітамінів! А, В1, В2, С, Д і це не повний список. Вітаміну А найбільше в лисичках і рижиках, підберезниках і боровиках. Вітаміну В1 в підосичники більше, ніж навіть в зернових .. Деякі види карпатських грибів за кількістю рибофлавіну (В2) перевершують навіть злаки, овочі. Їстівні гриби в Карпатах ділять на 4 групи за поживними і смаковими якостями. Перша група: найсмачніші, насичені білком, вітамінами і мінералами. Це – боровики, делікатесні рижики, грузді звичайні. До другої групи належать гриби, м’якоть яких не така ніжна це: підберезники, маслюки, підосичники і шампіньйони. Третя група це: сморчки, лисички, моховики, опеньки, сироїжки .. Четверта – всі інші гриби.

види їстівних карпатських грибів

Їстівні гриби:
1 – білий гриб (боровик); 2 – маслянок; 3 – рижик; 4 – строчок; 5 – сморчок; 6 – опеньки осінні; 7 – опеньки літні; 8 – підберезник; 9 – трюфель; 10 – груздь; 11 – печериця (зображений в різному віці); 12 – дощовик («дедушкин тютюн»); 13 – красноголовець; 14 – сироїжка зелена; 15 – сироїжка червона; 16 – лисички; 17 – вовнянки.
отруйні карпатські гриби
Отруйні гриби:
1 – помилкові опеньки; 2 – бліда поганка; 3 – червоний мухомор; 4 – пантерний мухомор.

 

Коли з’являються гриби в Карпатах? Коли можна провести відпочинок в Карпатах з користю? Час появленія- з початку червня до кінця жовтня. Деякі ростуть тільки в певну пору року. Наприклад, навесні – сморчки та весняні сироїжки. Опеньки різні ростуть тільки восени. А ось пізні або зимові опеньки з’являються майже з першим мокрим снігом. Шапки їх кольору іржі, мають світло-жовту м’якоть, вони трохи дрібніше своїх осінніх родичів. Поселяються і ростуть в основному в дуплах дерев. В Європейських країнах їх розводять на відходах деревообробної промисловості.

 

Лише тиждень-два триває перша хвиля зростання і збору грибів в Карпатах. Початок її припадає на кінець травня, початок червня. Гриби ранньою весною можна знайти тільки в добре прогрітих і освітлених сонцем місцях. Першими з’являються білі гриби, сироїжки, підберезники. Істинний грибний свято в Карпатах починається у другій половині червня. Протягом декількох тижнів в лісах Карпат з’являється більшість їстівних грибів. Третя грибна хвиля – досить тривала. З початку серпня до початку листопада – велика різноманітність грибів.

 

Вважають, що пік грибного сезону і збору грибів в Карпатах визначає пожовтіння листя берези. В цей період ростуть майже всі види грибів в Карпатах. Мікологи (вчені, що досліджують гриби) зафіксували феномени росту грибів в Карпатах. Наприклад, гриби в Карпатах знаходили під час коротких відлиг, майже в кінці листопада і в середині грудня. У 1984 році в Карпатах боровики вилізли з під мокрого снігу на саме Різдво! Через кілька років майже в цей же час з’явилися сироїжки. Жителі Східниці ласували грибами в середині січня 2002! На початку дуже спекотного травня 1993 в Східниці з’явилися маслюки.

 

Зараз невідомо, як довго ростуть гриби в одному місці або під одним деревом. Дослідники спостерігали їх під одними і тими ж деревами протягом 12 років.

 

Атмосферні опади, зовнішня температура, сонячне освітлення і тепло, загальна висота місцевості над рівнем моря, наявність вітру – все це природні чинники, від яких залежить, урожай грибів в конкретній гірській місцевості. Зустрічаються лісу в Карпатах, де немає навіть поганок – виною цьому специфічний склад грунту. Інший фактор – антропогенний. Несприятлива діяльність людини не йде на користь не тільки грибам. Зменшення їх кількості, в останні роки, відзначають як місцеві жителі Карпат, так і вчені. Останні пояснюють цей факт, загальними несприятливими змінами довкілля, регулярна промислова заготівля грибів і вирубка лісу.
Різні Карпатські ліси багаті на різні види грибів. Виключно в букових лісах Карпат живе один з найкращих їстівних грибів це: кесарів мухомор, відомий в Карпатах як «жовтюх» і «яєчник». В давнину його вважали кращим серед інших грибів за смаковими якостями. Жовтюх це різновид боровика, має яскраво – червону, рожеву або помаранчеву – капелюшок. З’являється в липні. Спочатку із землі показується біла голівка у вигляді яйця -гріб цей закутаний у своєрідне покривало. З часом покривало прориваються, і на маківку висовується кольорова шапочка. «Яєчник» – гриб рідкісний. Його занесено до Червоної книги.

 

Сусідом жовтюха в букових лісах Карпат є боровик. Він має сірувато-білу капелюшок, яка темніє в місці натиску. Зрідка його можна знайти під соснами і у високогір’ї. А ось «щіряк», «біляк», «баба», «війт», «гриб правдивий» – все це різні назви одного гриба. Це білий гриб. Жалує він хвойні, гірські і змішані ліси Карпат і карпатського передгір’я. Бувалі грибники радять, знайшовши одного білого гриба в Карпатах, ретельно обшукати місцевість навколо.

 

Трюфеля – особливі, делікатесні гриби. У високогір’ях Карпат – вони не рідкість. Місцеві жителі називають їх хрупілем, брувлею, земляним серцем. Знаходять їх, як правило, в змішаних лісах Карпат, під старими дубами, з середини серпня. Жителі Карпат стверджують, що над тим місцем, де ростуть ці гриби, ввечері, на заході сонця в’ється рій комашок. Мушки нібито стережуть його: про найменшу небезпеку попереджають лісового лісовика. Той пускає туман в очі, непрошеним гостям і вводить в блуд. А в дійсності комах приваблює аромати трюфельних грибників. В карпатських лісах і гірських схилах можна зустріти два види трюфелів це: чорний і білий – БАРАНІВКА, або біле серце.

 

У змішаних лісах Карпат зустрічається більшість їстівних грибів. Різнокольоровими шапками прикрашають карпатські луки і ліси сироїжки – рожеві, білі, сині, червоні, жовті, фіолетові, сірі. Найсмачнішою серед них є зелена сироїжка. Зустрічаються ці гриби, як в передгір’ї, так і на скелястих ділянках Карпат. Горяни не надто їх люблять. Збирають лише шапочки сироїжок. А інші види сироїжок і зовсім залишають в лісі на поживу його жителів.
Гливи (калічкі, глівачкі) це звичайні жителі Карпатських букових лісів. Як правило, їх можна знайти в дуплах старих дерев, поблизу пнів – великими сім’ями. З’являються в кінці літа. У країнах Європи гливи, як і печериці, вирощують на рукотворних плантаціях.
Печериці в Карпатах знаходять в долинах, в садах і городах, на узліссях лісів. Сезон зростання цих грибів травень-жовтень.
Як збирати гриби в Карпатах? Головне зрізати, а не ламати або викручувати із землі, що б не пошкодити грибницю.

 

Карпатські народні цілителі здавна використовують гриби для приготування своїх дивовижних ліків. Різноманітні порошки, настойки, грибні витяжки, лікують велику кількість хвороб. Користується грибами і офіційна медицина.

 

При артриті та неврології приписують настоянку червоного мухомора – вона втамовує біль, розслаблює м’язи. У невеликих дозах, ця настоянка істотно підвищує загальний тонус організму. Білий гриб істотно покращує обмін речовин, активно стимулює травлення. Витяжку з маслюків часто вживають при подагрі і мігрені. Для лікування гнійних ран застосовують витяжку з польових печериць. Ці гриби також додають в ліки, для лікування таких хвороб як тиф і туберкульоз. Карпатські грузді дуже корисні при кам’яно ниркової хвороби. Дощовики завдяки своїм в’язким властивостям зупиняють кровотечу. Карпатські гриби, як і лікувальні рослини, що ростуть в Карпатах, активізують свої цілющі властивості в строго визначений час року і місяця стверджують народні цілителі Карпат.

 

Якщо не враховувати цих періодів, грибні настоянки можуть не допомогти і навіть зашкодити. Офіційна медицина визнала лікувальні властивості грибів тільки в 40-х роках минулого сторіччя, коли з грибний цвілі синтезували перший антибіотик. На сьогоднішній день гриби є основним ядром багатьох ліків. Печериця луговий, маслюк звичайний, виділяють антибіотики просто з повітря. Водні екстракти всім знайомих сироїжок мають здатність знезаражувати і загоювати рани не гірше, ніж сучасні медичні препарати. У червоного мухомора в шкірці капелюшка міститься активний антибіотик мускаруфін. Сьогодні він досить часто застосуємо в гомеопатії. Саме з отруйних грибів уже сьогодні синтезують кислоти й антибіотики, які з успіхом лікують хвороби шлунка, різні пухлини, алкоголізм і т.п. Медики переконані, що за фунготерапії – наука про лікувальні властивості грибів велике майбутнє.

 

Вдалою тихого полювання! Але пам’ятайте, збираючись на відпочинок в Карпати. Про існування небезпечних двійників. Пам’ятайте також, що кожен рік від отруєнь отруйними грибами гинуть люди.

 

Небезпечні двійники. В Карпатах ростуть близько двадцяти шести видів отруйних грибів

 

Переважна більшість отруєнь грибами, відбувається через те, що отруйні гриби плутають з їх їстівними двійниками. Дуже небезпечна бліда поганка – її плутають з сироїжкою. Є близнюки і у білих грибів.
В лісах і на схилах Карпат бліда поганка чи мухомор зелений зустрічається часто. Це яскравий гриб з оливковою шапочкою відрізняється від їстівної сироїжки тільки ніжкою. У поганки вона муарова і має характерне кільце. Дуже агресивний отрута блідої поганки небезпечніше навіть зміїної отрути, отруєння цим грибом залишає безліч ускладнень.
Мухомор весняний часто плутають з печерицями, сироїжками.

 

Гриб має білу шапку, зростає в змішаних і листяних лісах Карпат. Відрізняється від своїх їстівних двійників плівковим кільцем на ніжці. У боровика теж є два дуже отруйних двійника. Жовчний гриб або сатанинський гриб відрізняються від боровика кольором нижнього краю шапки. У їстівного гриба він жовтуватий. У отруйних двійників в основному світло червоний рідше рожевий. Якщо надломити шапочку їстівного білого гриба, вона не змінить свого кольору в місці надлому. А ось надламані шапки отруйних грибів двійників червоніють, з часом навіть чорніють в місці надлому. Є двійники і у осінніх опеньків. Слід пам’ятати: шапка неїстівних опеньків коричнево-жовта, а на ніжці плівкове кільце. У їстівних опеньків шапка жовто-зелена або з червоним відтінком, кольорові пластинки в нижній частині шапочки, кільця немає.

 

Найпростіший і найбільш точний спосіб уникнути отруєнь, радять фахівці, брати лише ті гриби, зовнішній вигляд яких однозначно знаком і не викликає ніяких сумнівів. Крім того, початківцям варто йти в Карпати, в ліс, по гриби виключно в компанії з досвідченими грибниками. Тим більше що в Карпатах це не проблема: приватники, які приймають відпочиваючих в приватні котеджі, за невелику винагороду c задоволенням організують вам похід по гриби.