Корисні рекомендації по проведенню активного відпочинку в Карпатах.
По-перше, потрібно все чітко визначити, починаючи активний відпочинок в Карпатах: адже все необхідне протягом декількох днів ви будете нести на собі в гори, а в пішому поході навіть банка консерви стає величезним вантажем. Тому головне в поході Карпатами брати з собою в гори тільки все необхідне. Практика показує, що навіть в не дуже тривалих, піших походах Карпатами чоловіча половина складу туристичної групи несе на собі велику частину вантажів, тобто до 50 кг. на кожного. До елементів обов’язкової присутності в поході Карпатами відносяться спорядження (загальне або особистого використання) одяг та взуття для кожного члена групи, продукти харчування, медична аптечка, продукти і звичайно елементи особистої гігієни.
Туристичне спорядження
Під туристичним спорядженням розуміється рюкзаки, килимки, намети, спальники, похідні каструлі (казанки) ємності для води, добре і попередньо заряджений ліхтарик (для кожного члена групи), бажана карта місцевості, компас, сокиру, ніж (у керівника туристичної групи). Сьогодні в товарних мережах України представлена величезна кількість різноманітних конструкції рюкзаків.
Завсідники активного відпочинку в Карпатах користуються рюкзакам з металевою основою (каркасом). Звичайно, вони менш зручні і більш громіздкі в порівнянні з новими рюкзакам з синтетичних матеріалів. Але мають ряд переваг: на коротких привал на них можна присісти, прилягти поклавши під голову, крім того вони дуже міцні, металевий каркас не дає можливості покладеної ручної поклажі в рюкзаку, переміщатися в процесі руху Карпатами. Крім того до металевого каркаса завжди можна прикріпити палатку, коврик та інше спорядження, зовнішні кишені зручні для розміщення різноманітної, необхідної дрібниці. Вибираючи в торгових точках рюкзаки, звертайте увагу, в першу чергу на обсяг. Для жіночої половини туристичної групи оптимальним обсягом є – 60 літрів, для чоловічої – 100.
Маленька порада бажаючим відпочити в Карпатах: що б лямки рюкзака не різати плечі і ключиці, підкладіть під лямки поролон (плечики) від жіночих блузок.
Не може не радувати той факт, що важкі і непоказні брезентові, туристичні намети відходять у минуле. Виконані сьогодні з поліпропілену та інших синтетичних і напівсинтетичних матеріалів, з бавовняними спальниками, укомплектовані сітками проти мух та комарів, навіть з усім цими зручностями, нинішні туристичні намети важать 5-6 кг, легко упаковуються в рюкзак і розкладаються.
Спальні мішки для активного відпочинку в Карпатах бувають двох типів – загальновідомі «кокони» і ковдри, які мають суцільну замок-блискавку. Два однакових за розміром ковдри можна скріпити замками разом, і тоді в такому об’ємному спальнику можна спати вдвох. (це не рекомендація для бажаючих зайнятися сексом, йдеться про оптимізації ваги і об’єму рюкзаків).
Випуск якісних спальників вже давно налагоджені і в Україні, вони коштують від 110 грн. Втім, на деяких секонд-хендах можна знайти військові «натівські» – імперіалісти своїх воїнів забезпечують добрим спорядженням.
Там же можна розжитися і килимками, а в торгових точках їх вартість від 35 грн.
В багатоденному поході в Карпати оптимально мати три казанки на групу, щоб одночасно готувати різні страви. Дуже зручно, якщо каструлі (казанки) можна вкласти один в інший, тоді така «матрьошка» займає менше місця. Не забудьте про індивідуальну миску, ложку, горнятко для кожного учасника групи.
Досвідчені мандрівники обов’язково беруть із собою в Карпати вигнуті з міцного залізного проводу гаки та рогатки. Конструкції можуть бути різні, але суть одна. Розклавши багаття, вам не доведеться кожного разу шукати дерев’яні пристосування для підвішування казанків, готові металеві рогатки просто забиваються в верхню частину дерев’яного кола, казанки не вдягають на перекладину, а підвішують за допомогою гаків.
Збираючись в піший похід Карпатами майте на увазі, ліхтарик в горах повинен мати кожен, сокири вистачить і одної. Сокири досить невеликої, вона повинна бути легкою і гострою. Не забудьте, готуючись до походу в гори про запальничку і сірники! Особливо якщо похід тривалий і далеко від житлових будинків, котеджів. Пару коробочок сірників загорніть в непромокальний пакет, щільно обв’яжіть гумкою – щоб вони не набрались вологи.
Одяг та взуття
Основна взуття для походу в Карпати- кросівки або черевики – обов’язково зі шнуркам, з надійною міцною підошвою, добре, якщо вони з широкими і глибокими протекторами. Головна умова, щоб взуття в поході щільно сиділо на гомілковостопному суглобі, ризик пошкодження саме цієї частини тіла в гірському поході Карпатами дуже великий. Взуття не повинне бути тісним і новим, бажано вже ношене, розтоптане, інакше мозолі на ногах неминучі …
Якщо вирушаєте в Карпати надовго в одній парі взуття, обов’язково візьміть із собою змінне взуття, наприклад пару кед або легких кросівок. Деякі беруть в похід гумові чоботи, це зайвий вантаж, жарким літнім днем в горах не страшно промочити ноги, головне мати можливість перевзутися в суху пару взуття. Сьогодні торговельні мережі пропонують подорожувати Карпатами, одягнувши водонепроникні бахіли, вони надягають на ноги нижче коліна, легкі, зручні в транспортуванні і незамінні в ранкову і вечірню росу в горах. Беріть в похід Карпатами побільше шкарпеток. Денними переходами Карпатами рекомендується мати дві пари, тонких (остерігайтеся хімічних волокон!) І пару теплих вовняних, кожен день, міняючи тонкі, а на ніч припасіть теплу суху пару.
В Карпатах, особливо на вершинах гір, сніг лежить навіть в середині літа, на початку вересня починаються заморозки. Тому в пішому поході Карпатами теплий светр і штани вам дуже знадобляться. Необхідно мати також дві-три змінних футболки або майки, одну бажано з довгими рукавами, також легкі, бажано не обтягуючі штани, бриджі або шорти для денних походів, обов’язкове штурмовка або куртка-вітровка, також змінне нижню білизну. Незамінна в літньому поході Карпатами водонепроникна накидка від дощу. Нею можна накритися самому або накрити рюкзак, якщо потрапите під дощ, але головне в поході убезпечити від дощу і роси рюкзак, де зберігаються суха одяг, продукти, запальничка або сірники.
Харчування в поході
А тепер про найголовніше. Середньостатистичний турист, відпочиваючи і подорожуючи мальовничими Карпатами на добу з’їдає більше, ніж сидячи на роботі або лежачи вдома на дивані, врахуйте цю деталь. Разом з тим відмічено, що саме надлишок продуктів в поході найбільше навантажує рюкзак. Не беріть ні чого зайвого особливо в скляній тарі. Одному дорослій людині на добу, враховуючи активний рух Карпатами для оптимального харчування на добу достатньо половини буханця хліба, 200 грам консервів (приблизно половина банки), 100-300 грам круп або макаронних виробів, 50 грам сала (не беріть в похід масло), 100 грам цукру і солодких капризів, чай, кава, капучіно. Дуже вигідні в поході сухофрукти. Готуючись до відпочинку в Карпатах та пішого походу в гори не беріть зайвих продуктів краще все таки трохи скинути зайвий жирок. Всі продукти здобувайте колективно враховуючи особливості кожного учасника групи. Точно знаючи тривалість походу в гори і кількість, учасників продумайте меню – беріть більше різних круп, сухих супів. Як правило, відпочиваючи в Карпатах вранці і ввечері готують гарячі страви, а обід – це лише холодний сніданок. Тому як розведення багаття і приготування їжі процедура витратна, в плані часу. На обід цілком достатньо рибної консерви з двома шматками хліба. На десерт – дуже вигідні в плані ваги рюкзака і необхідних калорій родзинки, сухофрукти, мед. Крім того в Карпатах, влітку по дорозі в гори ви неодмінно натрапите на кущі малини, чорниці … Свіжі Карпатські ягоди зі згущеним молоком – це чарівний коктейль! Назбираєте грибів і у Вас з’явитися ще один делікатес на вечерю.
До речі, на вечерю – як говоритися «сам бог велів». Спиртне в поході Карпатами вживайте обережно, наша рекомендація – виключно на вечерю і не більше 50 грам спирту. Це не тільки не зашкодить, а в загальному навіть необхідно, особливо якщо в переході Карпатами ви намокли. Причому бувалі туристи радять брати з собою не горілку, а саме харчовий спирт. Горілка і всі інші водні розчини – це зайвий вантаж. В спирт, в пластмасову пляшку, можна вичавити сік лимона, пізніше додати відповідну порцію чистої джерельної Карпатської води. Крім того, не розбавлений спирт може знадобитися і як антисептичний засіб.
Додатковою перевагою активного відпочинку на свіжому повітрі є те, що він сприяє виведенню токсинів з організму під час фізичних навантажень, що не може не бути приємним бонусом до відмінного відпочинку на лоні природи.
Аптечка туриста (що повинно входити)
Готуючись до відпочинку і вирушаючи в піший похід Карпатами, не забудьте про медичну аптечку.
- Обезболюючі засоби
- Жаропонижаючю засоби
- Протизастудні (від ГРІ та грипу)
- Засоби від алергії
- Засоби від діареї та запорів
- Ферменти для нормалізації травлення (в т.ч. активоване вугілля)
- Нашатирний спирт (для надання першої допомоги при обмороках)
- Стерильні та нестерильні бинти
- Бактерицидний пластир
- Зеленка
- Йод
- Перекись водню (для обробки ран)
Крім цього кожен повинен подбати про власні недуги, якщо такі є.
Ну і наостанок повсякденне, звичайно, засоби особистої гігієни та догляду за тілом. Не забудьте документи, гроші (згодяться, якщо Ви опинитеся не далеко від численних приватних магазинчиків), годинник. Можете прихопити з собою добре заражений мобільний телефон. Все це ретельно і щільно пакуємо в рюкзак: змінне взуття та консерви кладіть на саме дно, вище пакуйте спальник, одяг, інші речі і продукти. Хліб кладіть зверху. Під верхом повинні бути також куртка, в одному з зовнішніх кишенях, накидка. Під зовнішню кишеню помістіть також, бажано, пластикову пляшку будь-якого улюбленого напою, хоча ми рекомендуємо пити в поході і використовувати для приготування гарячих страв кришталево чисту джерельну Карпатську воду, прилив сил після навіть не тривалого привалу ви відчуєте моментально. Свіжі продукти не ховайте глибоко, вони стануть в нагоді Вам при першому ж привалі в горах.
Все, ретельно вклавши в рюкзак і закинувши його на плечі пройдіться і пострибайте. Якщо в рюкзаку нічого не дзвенить, не гримить, значить все укладено добре – можна вирушати в похід і з задоволенням відпочиваючи, милуватися краєвидами Карпат.
Приємного Вам відпочинку!