Як себе поводити в Карпатах під час грози

гроза в карпатах

Грози в Карпатах – явище часте, і на відміну від рівнинних гроз вони значно агресивніші і наслідки після них теж можуть бути більш руйнівні і значно трагічніші. Якщо ще врахувати факт зміни клімату – ймовірність того, що ви потрапите під грозу, досить висока. Кілька років тому гроза на Прикарпатті пройшла в січні. Тому можемо прогнозувати, що часовий коридор грозового періоду значно розширюється.

Чому грози в горах значно небезпечніші

Чому грози в горах значно небезпечніше, ніж на рівнинах. Відповідь очевидна: якщо на рівнинах найбільшу небезпеку становить грім і блискавка, то в гірських місцевостях гроза може викликати стрімкий руйнівний паводок або селевий потік. Одне й інше також становить чималу небезпеку для відпочиваючих.

прояснення після грози в карпатах

Що робити і як поводитися під час грози в Карпатах

  1. Порада перша – правильно плануйте час прогулянок і подорожей. За статистикою, більшість гроз в горах припадають на літо в другій половині дня. Тому, якщо ви пасивний відпочиваючий, намагайтеся всі вилазки в гори здійснювати по ранку.
  2. Порада друга – теж стосується пасивних туристів. Якщо під час грози ви в котеджі, садибі не варто розслаблятися. Насамперед закрийте усі вікна і двері і особливо кватирки. У приміщенні не повинно бути протягів. Також відключіть (повитягуйте з розеток) всі електричні прилади, оскільки ті, як і протяг, притягують кульову блискавку. Також постарайтеся знаходитися якомога далі від електричних приладів.
  3. Порада третя – якщо гроза застала вас під час прогулянки в горах, уважно шукаємо місце, де можна перечекати грозу. Ні в якому разі не ховайтеся від грози на підвищенні, для цього краще знайти групу низькорослих дерев і там перечекати грозу.
  4. Порада четверта – під час пошуку захисту від грози уважно звертаємо увагу на стан дерев. Якщо дерево має ознаки руйнування вогнем, у такому місці також небезпечно перебувати, оскільки в це дерево блискавка можливо потрапляла не раз. Вже доведено, що блискавки частіше потрапляють в дуб, тополю, сосну і ялину. А останніх у Карпатах росте предостатньо. Менш вразливими до блискавок є верба, клен та кущі.
  5. Порада п’ята – при виборі місця захисту уникайте берегів гірських річок, особливо гірських струмків. Останні, за словами працівників МНС, надзвичайно небезпечні під час злив. У струмків відсутній резерв для надлишкової води, тому вони за лічені хвилини можуть перетворитися на смертоносний потік, змиваючи все і всіх на своєму шляху. І ця раптовість часто не залишає шансу на реакцію в постраждалих.
  6. Порада шоста – Тепер про ситуації, коли гроза застала вас на гірській галявині чи на відкритій місцевості, і до дерев бігти далеко. Що робити в такій ситуації? Знову ж не забувайте, що слід уникати окремо стоячих дерев, оскільки ті є чудовою приманкою для блискавок. У такому випадку слід шукати якесь поглиблення, ямку, западину тощо. Коли є вибір, радимо обирати сухі западини, оскільки волога земля значно частіше отримує вогняні подарунки від Зевса. Хоча знайти суху улоговину на відкритій місцевості вкрай складно, тому, коли ховаєтеся у вологому поглиблені, ні в якому разі не лягайте там в повний зріст. Це необхідно для того, щоб мінімізувати ваш контакт з поверхнею, котра слугує як провідник.
  7. Порада сьома. Хто по горах бродить пішки, а хтось – шолом на голову і на велосипед або квадроцикл. Так от, якщо вас гроза застала під час їзди на таких транспортних засобах, перше що потрібно зробити – негайно зупинитися. А далі читаємо поради від першої по шосту.

веселка після дощу та грози в карпатах

Загальні правила безпеки

Ну і на завершення кілька слів про особливості блискавок. На сьогодні науці відомо, що блискавка це електромагнітне явище великої сили і потужності, тому її поведінка часто і продиктована фізичними особливостями. Пошук найкоротшого шляху до замикання електричного кола і пояснює любов блискавок до предметів, які виділяються над загальною поверхнею, також цим пояснюється любов до електричних і магніто-випромінюючих приладів. Звідти і ще кілька загальних правил, які актуальні не тільки в горах, але і скрізь, де є грози.

  • не купайтеся під час грози
  • не спілкуйтеся під час грози по стільникових телефонах
  • під час їзди в автомобілі в грозу познімайте всі виступаючі декоративні елементи, і особливо радіоантени.

При дотриманні цих правил гірська літня гроза не тільки не завдасть вам клопоту, а стане причиною для цікавих спогадів, вражень, а можливо до початку нових романтичних відносин.

Адже що з’являється після дощу? Вірно! Веселка!