Коротко про Карпати. Клімат, населення, культура, національні особливості.

культура та традиції карпат

Українські Карпати великодушно винагороджують всіх, хто приїхав в ці краї, приголомшливою картиною природних ландшафтів, вродою хвойних лісів, радістю, здоров’ям. Кожен куточок українських Карпат самобутній і неповторний. Тут радують око ростуть на схилах гір сади, ліси незаймані луки. Взимку Карпати особливо відвідувані і привабливі для любителів активного гірськолижного відпочинку, а також бажаючих провести святкування Нового року в Карпатах.

 

Географічна довідка

Величезна гірська система Карпатських гір починається недалеко від Братислави (Словаччина) і закінчується на південному сході Румунії. Загальна протяжність Карпат приблизно 1600 км. Великий дугою оточують вони Середньоєвропейську низовина з трьох сторін. На північно-західному відрізку їх ширина складає 250 км, а на південно-західному – 350 км, на південно-східному, де і розміщені українські Карпати, він звужується до 100-130 км. Залежно від розміщення і біогеографічної структури Карпати поділяють на Південні, Східні, Західні. Західні Карпати локалізовані на території Польщі, Чехії, Словаччини та частиною в Угорщині, де і розташована найвища гора Карпат-Герлах (2665 м). Північні – екваторіально розмістилися на території Румунії, східні у Словаччині та Польщі, а також на території Західної України. Висота українських Карпат в середньому – 1000 м. Карпати це 3,5% території всієї України. Простяглися вони з північного заходу на південний схід майже на 290 км при середній ширині 110 км. Карпати розмістилися на території 4 областей України: Чернівецької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської. Карпати символічно діляться на 2 частини – Закарпаття і Прикарпатті. Прикарпаття – це Львівська, Івано-Франківська та Чернівецька області, Ужгородська область та Закарпатська це Закарпатті. Карпати невисокі, вулканічного походження, середньою висотою близько 1300-1500 метрів. Найвища гора знаходиться в районі села Яблуниця – це гора Говерла – 2061 м.

Клімат Карпат

Кліматична картина Українських Карпат дуже різноманітна. Основним фактором поділу є різка зміна гірських висот – від 160 м до 2081 м. Паралельно з висотою змінюються температурний режим і режим вологості. Клімат в основному помірно континентальний, теплий, з циклонічних інтервенціями атлантичного повітря. Середня температура самого теплого місяця (липня) у передгір’ях від +19 до +22 ° С, у високогірному поясі від +9 до +12 ° С, самого холодного в січні від -5 до -15 ° С. У гірських Карпатських долинах влітку з кожних семи днів – два дощові. Загалом, для Карпатських гір дуже характерні нестійка весна, що не дуже гаряче літо, тепла, суха осінь і м’яка зима. Образно Карпати можна розділити на ряд гірських кліматичних зон:

Зона Високогір’я це зона досить холодного і дуже вологого клімату.
Зона середньогір’я це зона помірно холодного, вологого клімату
Зона Прикарпаття це зона теплого і помірно вологого клімату.
Зона нізкогорій це зона дуже вологого клімату.
Зона Закарпаття це зона неабияк теплого, в міру вологого клімату.

Клімат всередині описаних зон на всюди однорідний. C заходу на схід посилюється його континентальність. У Закарпатті на загальному температурному тлі досить різко виділяється південний район. Літо тут часто буває спекотним. Часто трапляються посухи. Дуже сильно на клімат впливає гірський рельєф. Кожна річкова долина, схили гір часто мають свій особливий індивідуальний мікроклімат.

Населення Карпат

У Карпатах виділяється три етнічних групи – гуцули, бойки, лемки. Лемки живуть на схилах Карпатських Бескидів, між річками Сян і Попрад, в Перечинському та Великоберезнянському районах Закарпаття. Вперше згадки про них у писемних джерелах з’являються в шостому столітті до нашої ери. Бойки живуть у Львівській, Закарпатській та Івано-Франківській областях. «Руська трійця» – Яків Головацький, Іван Вагилевич, Маркіян Шашкевич вважали бойків нащадками кельтських племен, які з шостого століття до нашої ери жили в Центральній Європі, а ближче до першого століття переселилися на Балкани. Гуцули живуть у Закарпатській, Чернівецькій, Івано-Франківській. У 17-18 столітті серед гуцул було чимало повстанців, опришків – народних месників.

Культура Карпат

Навіть протягом тривалого часу, перебуваючи в структурі різних держав, українці зберегли свою етнокультуру, хоча і не змогли вберегтися від злиття з поляками, угорцями, словаками. Саме жителі гірських регіонів Карпат зберегли самі архаїчні особливості культури, які хоч трохи, але відрізнялися від поліських. Здається, що в горах, майже кожна людина – співак, художник, яскрава творча особистість. І саме руками таких людей були споруджені в горах найкрасивіші дерев’яні храми, які будувалися без єдиного цвяха … Головною прикрасою цих храмів були неповторні ікони, написані на склі. Основна їх маса, на сьогодні, зберігається в музейних колекціях. Сьогодні, як і багато сотень років, тому, населення Карпат прикрашає свій одяг яскравими вишивками. Буковинська, покутська, закарпатська, … Будь-яка з них – неповторна і неповторна і всі вони схожі на яскравий квітник. Цвіте він красивими візерунками на подушках, рушниках, сорочках.
З роду в рід передають в Карпатах і стародавнє мистецтво писанкарства (ритуальна розпис великодніх яєць). У Карпатах знають, що писанки допомагають у різних життєвих ситуаціях: їх знаки-символи несуть людям добробут, здоров’я і любов, а землі карпатської – родючість.

Відпочинок в Карпатах. Безпека і правила поведінки

  1. Обережно розпалюйте і уважно стежте за розпалюванням похідних примусів і багать.Завжди необхідно обкопати місце розведення багаття, щоб іскри не влучили в суху траву навколо. Йдучи з місця стоянки, не забудьте залити водою місце, де було багаття. Часто в популярних місцях туристичних стоянок є вже підготовлені місця, де можна і бажано розводити багаття. Завжди при можливості краще спочатку пошукати таке місце.Тим більше що, як правило, це ідеальні місця для стоянок.Не рубайте живі зелені дерева. Краще пошукати сухі гілки.
  2. Якщо після відпочинку, стоянки у Вас залишилися непотрібні поліетиленові мішки і папір – спаліть їх у вогні багаття.
  3. Те, що залишилось після відпочинку в Карпатах та їжі, бляшані ємності і банки – краще обпекти у вогні до чорного кольору, розчавити їх сокирою або каменем, після чого обов’язково закопати, на поверхні землі вони можуть бути причиною серйозних травм.
  4. Ніколи не залишайте після відпочинку в Карпатах сміття.
  5. Ніколи не руйнуйте побудовані кимось до Вас місця для відпочинку або пиття води.
  6. Чи не забруднюйте струмки, джерела, мінеральні джерела. Вам же й іншим з них пити.
  7. Чи не рвіть без потреби ягоди і квіти, які не ламайте гілки зелених живих дерев.
  8. Не лякайте пасуться корів, овець, кіз
  9. Якщо у Вас в процесі відпочинку в Карпатах виникли труднощі з напрямком руху, завжди краще уточнити у місцевого населення. Зазвичай місцеві жителі вимірюють відстані часом в дорозі.
  10. Збираючись у похід на річку, по гриби чи ягоди, одягніться у відповідну похідних умов одяг.